Rune er en inkarneret gamer – så inkarneret, at når han sætter sig ved sin pc og spiller, er det fuldstændig som om han ER den figur, han spiller. I spillet skal han styre agenten med navnet X3 på forskellige missioner, og i denne bog skal agenten finde og ødelægge en dræber-robot, bygget af en skurk. Med sig får Agent X3 sin faste makker. Det bliver en farlig mission, men makkerparret får til sidst lagt en snedig plan, der får gjort kål på dræber-robotten. Bogen slutter med at Runes mor kommer ind på værelset og giver ham en ny mission; Runes cykeldæk er nemlig fladt og skal skiftes.
Bøgerne om Agent X3 er en serie rigtig fine letlæsningsbøger for de læsere, der har knækket koden og ønsker lidt mere action og flow i historien end begynderlæsningsbøgerne.
Bøgerne spiller fint ind i de fleste små gameres hverdag, hvor de vil kunne nikke genkendende til det med både at have opgaver at udføre i den virkelig verden og i spillet. Derudover er det også et plus, at bøgerne kan læses uafhængigt af hinanden, da Rune (aka Agent X3) skal på en ny mission i hver bog.
Bogen er gennemillustreret i farver af Lars Samsøe, og her er fuldt smæk på farverne hele vejen igennem. Tegnestilen minder lidt om forskellige superhelte-tegneserier, og sammen med den actionprægede handling gør det bogen fremragende også til de børn, der endnu ikke har fundet den store læseglæde.