Kan du så være stille

‣ Forfatter: David Sundin

‣ Illustrator: Caroline Linhult

‣ Oversætter: Tine Flyvholm

‣ Forlag: Gutkind

‣ Udgivelsesår: 2024

‣ Pris: 129,95

‣ Målgruppe:3-8 år

‣ Sidetal: 40

‣ ISBN: 9788743409618

”Jeg hedder David Sundin, og jeg har skrevet den her bog, som hedder Kan du så være STILLE og nu begynder den!”

Og så begynder bogen med et billede af forfatteren, der med fingeren for munden siger:

”Shhh. Vi skal være STILLE. Lover du at være fuldstændig og aldeles stille? GODT.”

Det er på sin vis en interaktiv bog, hvor tekst og illustrationer spiller sammen. Når der står, at man ikke må sige ”et lillebitte pip”, så er ”pip” skrevet med meget små bogstaver. Og derefter lidt større. Der er en rød knap, man ikke må trykke på. Det vil læseren forhåbentlig gøre.

Der er fyrre små firkantede sider, der alle handler om at være stille – og så alligevel ikke være stille. Illustrationerne står Caroline Flyvholm for, og forfatter og tegner må have arbejdet meget tæt sammen.

David Sundin har tidligere skrevet ”Bogen, der ikke ville læses”, ”Bogen der absolut ikke ville læses” og “Bogen der virkelig ikke ville læses”. Det er lidt mere komplekse bøger, der dog er skrevet over samme interaktive koncept.

Denne bog henvender sig til de helt små fra tre år og op til seks- syv år. De vil genkende et tema fra deres hverdag: Nu skal de være stille. God humor. God tekst. Gode illustrationer.

David Sundins bog ”Bogen der ikke ville læses” blev den mest solgte børnebog i Sverige i 2020. Denne bog ”Kan du så være stille” vil ikke (tror jeg) nå et sådan salgstal. Hertil er den for tynd og for tydelig i sin humor.

Anmeldelsen er skrevet af Bodil Christensen

Underviser på Læreruddannelsen i Aalborg, medlem af Kulturministeriets Børnelitteraturpris-komite, anmelder ved ”Efterskolen” og ”Dansk Pædagogisk Tidsskrift”, fast klummeskribent ved Nordjyske Stifttidende. Boglæser – af såvel skønlitteratur for børn som skønlitteratur for voksne. Bodil har været dansklærer i mange, mange, mange år – derfor er al læsning af alle tekster altid (næsten altid) læst med ”lærerblikket”: Hvad kan jeg bruge det til, hvem vil blive lykkeligere/ klogere/ dygtigere eller underholdt af dette? Denne erhvervsskade gør hende – som næsten alle dansklærere – til den fødte anmelder. Bodils børne favoritlæsning er billedbøger, bøger med billeder og så – i den anden ende af skalaen: Ungdomsbøger. Af voksenlitteraturen er favoritterne: Per Petterson, Erlend Loe, Karl Ove Knausgaard og andre gode forfattere.