Det var spisetid hos familien Ricotta. Rickys far sad ved bordet. Rickys mor sad ved bordet. Men Ricky sad ikke ved bordet”
– sådan kan man se, at enhver begynder i læsningens kunst følges på vej. Det er ikke svært at afkode denne første side i tredje bind af serien om Ricky, den lille mus fra Pibestrup, der har en megarobot som ven.
Dette tredje bind handler om Viktor von Voldgrib, der bor et helt andet sted, næsten femogtyve millioner kilometer væk, – nemlig på Venus. Det er en planet Viktor von Voldgrib hader at bo på. Der er for varmt, det er 864 grader og der er 2915 timer til solnedgang. En virkelig dårlig planet at bo på.
Venusgribbene angriber skolen, hvor Ricky befinder sig. Her hedder lærerne Emmentaler, Parmesan og Mozzarello, – gode navne for mus. Angrebet bliver – ikke overraskende – imødegået fra Ricky og megarobotten. De bager kager, der indeholder det megastærke chilipeber fra Mexico. Så ved enhver, at sultne venusgribbe vil få det varmt.
Også denne bog er en kombination af mange medier: tekst, tegninger, tegneserie og ”vend-o-rama”. Det er multimedialt på papir. Det er godt læsestof til nye læsere.