Den der snyder

‣ Forfatter: Peter Mouritzen

‣ Illustrator: Tom Kristensen

‣ Forlag: Jensen & Dalgaard

‣ Udgivelsesår: 2021

‣ Pris: 248,-

‣ Målgruppe:5+

‣ Sidetal: 32

‣ ISBN: 9788771517385

”Historien foregår langt tilbage i tiden.

Bibelen, der ellers er en gammel bog, var slet ikke skrevet.

Først skulle historierne jo ske, før de kunne blive skrevet ned.

Og historier skal være gode, men også lidt onde; ellers sker der jo ikke noget.”

Den der snyder – en historie om to snydetampe er den 15. og (sandsynligvis) sidste bog i Peter Mouritzens serie gendigtninger af gammeltestamentlige fortællinger.

Bibelstærk-serien findes både som selvstændige billedbøger illustreret af blandt andet Rasmus Bregnhøi, Søren Jessen, Oliver Streich og Otto Dickmeiss, og så en samlet udgave af de første tolv Bibelstærk-historier fra Det Gamle Testamente, ligeledes illustreret af Otto Dickmeiss.

Så læseren er måske fortrolig med den karske, barske, sprogligt præcise tone og omgang med de gamle fortællinger fra Da Gud gik i gang til den nærmest ubærlige historie om Kain og Abel i Hvad er der i vejen, Kain? illustreret af Maria Buchmann.

I Den der snyder – en historie om to snydetampe danner Peter Mouritzen team med illustratoren Tom Kristensen, der med sin både smukke og ekspressive billedside underbygger teksten undervejs, og som har fået indflettet et smukt portræt af forfatteren også.

Sammenligner man fortællingen om snydetampene Jakob og Laban med Ida Jessen og Hanne Bartholins udgave i Bibelhistorier (2016), mærker man hurtigt, hvordan Peter Mouritzen har skåret fortællingen ind til benet, har sprunget nogle mellemregninger over og ladet sprogtonen blive umiskendeligt ”mouritzensk”. Med henblik på målgruppen, børn og andre barnlige sjæle, er det godt.

Fortællingen om snydetampen Jakob, der sælger førstefødselsretten til sin bror Esau for en ret linser og som så senere selv bliver snydt, så det driver af labanen, onkel Laban, der får sin ældste datter Lea gift før den smukkere lillesøster Lea, er præcis så umoralsk og fræk, som den skal være.

At man så nok lige må forklare barnelæseren lidt om førstefødselsret, flerkoneri og en for et barn uforståelig langmodighed og ventetid: Syv år for Laban og syv år for Lea hører med til oplæseren/formidlerens opgaver undervejs.

Den der snyder er fortalt mundret og med et passsende antal gentagelser, så læseren forstår, at vi har med, snyd, snydetampe og snyderi og en absolut umoralsk historie at gøre. En fortælling, hvor Gud spiller en aktiv rolle og lader sig formilde, og hvor Jakob og Esau ender med at blive venner: ”Og det var der ingen, der var nydt med.”

Bibelstærk-serien, og Den der snyder, anbefales varmt til alle, der skal formidle de gamle urfortællinger til nye generationer. Alvoren, de eksistentielle problemstillinger og det underholdende er bevaret.

Og så er der rigeligt med samtalestof til en dansktime og kristendomskundskabstime i Den der snyder – en historie om to snydetampe. Man skal altid huske på at: Den der snyder, bliver selv snydt! Det gælder også for dem, der ikke endnu ikke har læst Bibelstærk-serien med Peter Mouritzens skønne, skæve øjne på Det Gamle Testamente.

Illustrator, Tom Kristensen

Peter Mouritzen titler hos Jensen og Dalggard

 

 

 

 

 

Anmeldelsen er skrevet af Søren Fanø

Søren Fanø (1950-2022) Søren var oprindeligt uddannet lærer, cand.pæd. og Master i børnelitteratur og tidligere lektor i dansk ved VIA UC. Han interesserede sig for børne- og ungdomslitteratur og formidlingen af den gennem mange år og var forfatter til både bøger og artikler om denne. Han var tilknyttet indstillingskomiteen til Kulturministeriets Forfatterpris for børn og unge og Nordisk Råds børne- og ungdomslitteraturpris. Var særligt interesseret i den litteratur, der er rettet mod børn og unge i skolealderen, og som kræver formidling og havde en særlig svaghed for billedfortællinger i alle afskygninger.